top of page

Трансгендерність та нейровідмінності

У 2023 році за підтримки NDI ми запустили проект, присвячений перетину трансгендерності та нейрорізноманіття, який спрямований на підвищення обізнаності суспільства про нейрорізноманіття та його взаємозв’язок із гендерним різноманіттям і залучення союзників, які працюють у сфері охорони здоров’я, соціальної підтримки та ЗМІ.

В чому суть проєкту?

1. Протягом року ми створюємо інформаційні матеріали щодо нейрізноманіття, його перетину з трансгендерністю, поради для людей, що мають діагноз аутизм, РДУГ чи інші форми нейровідмінностей або підозрюють в себе наявність таких.


2. Напрацьовуємо комунікацію зі спеціалістами, що працюють з трансгендерними та нейровідмінними людьми (як-от медичні працівники, соціальні працівники, тощо), з метою підвищення їх рівня обізнаності про явища нейровідмінностей та трансгендерності та про їх перетин і зміцнення каналів співпраці задля допомоги трансгендерним людям.​

3. Працюємо над просуванням інформації про трансгендерність та нейровідмінності і їх перетин в українському медійному просторі задля підвищення рівня обізнаності в українському суспільстві та залучення союзни_ць.

Чому саме ця тема? 

Нейрорізноманіття — це природні відмінності у функціонуванні людського мозку. Такі стани як аутизм, СДУГ, дислексія та інші є складовими нейрорізноманіття.  

Як це пов’язано з трансгендерністю?  

Як свідчить досвід багатьох людей та наукові дослідження, транс ідентичності та нейрорізноманіття мають чимало точок перетину. 

- Нейрорізноманіття більше поширене серед транс* і небінарних людей, ніж серед цисгендерних. Наприклад, за результатами низки досліджень, понад 7% дорослих транс людей є аутистами, порівняно з 1,4% у загальній популяції. 

- Нейровідмінні і транс* люди мають подібний досвід дискримінації та стигми, які особливо наочні, коли ці дві ознаки перетинаються в одній людині. 

- Неконформність до гендерних норм. Нейровідмінні люди – навіть ті, які не ідентифікують себе як транс* - часто поводяться всупереч «загальноприйнятим» гендерним ролям і стереотипам. 

- Унікальний досвід на перетині ідентичностей. Наприклад, трансгендерн_а аутист_ка може водночас відчувати гендерну дисфорію та сенсорне перевантаження, і це підсилює соціальну тривожність та ізоляцію, а транс людина з СДУГ – гендерну дисфорію та проблеми з концентрацією та самооцінкою, що суттєво впливає на рівень соціальної адаптації та благополуччя. 

bottom of page